Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Navštivte nás na provozovně:

Dobratice 386

provozovna

KONTAKTY

Monika Valová
Dobratice 184
739 51 Dobratice
tel: +420 774 460 988
info@nova-zahrada.cz
Provozovna: Dobratice 386, 739 51
Po-Pá: 8 - 16 hod, So: 8 - 12 hod.

ZAHRADA - rady a tipy

arr3BylinkyPro úspěšné pěstování bylinek je velmi důležitý jejich včasný výsev a předpěstování. S příchodem... arr3Zahradní obrubníkyZahradní obrubníky využijete k oddělení travnatých, zpevněných, okrasných aj. ploch. Tyto betonové... arr3Vitality komplexVitality komplex je jedinečný urychlovač hnojení. Jaké jsou jeho výhody? + Obsahuje růstové... arr3Jak si předpěstovat sazenice zeleninyCo budeme potřebovat K předpěstování sazenic zeleniny potřebujeme vhodný substrát, semena...

Kalendář » LÉTO » Červen
ČERVEN

Červen pojí se zahradou barva červená – barva červených plodů prvních jahod a třešní, rudá barva růží a pivoněk. S červnem přichází do zahrad vůně teplého léta. Teploty se zvyšují, dny se prodlužují a my máme proč zůstávat na zahradě déle a zpříjemnit si zde pobyt grilováním. Pozor však na předpověď: Medardova kápě, čtyřicet dní kape. Uvidíme, co nás čeká v červnu na okrasné a užitkové zahradě.

Pravidelně hnojíme rostliny i okrasné dřeviny

V květnu hýří okrasná zahrada nejrůznějšími odstíny barev a tvarů květů trvalek, keřů, letniček a dvouletek. Rovněž skalky září všemi barvami. V červnu bychom neměli zapomenout vyndat z půdy cibule tulipánů a hyacintů a uložit je na suché, tmavé a chladné stanoviště (do země půjdou zpět v době, kdy půjdou děti do školy, tedy v září. Může to být pro nás pomůcka, kdy jsou děti přes prázdniny ze školy doma, totéž platí o těchto cibulovinách). Za horkých dní záhony pravidelně zaléváme, přihnojujeme a odplevelujeme. Hnojíme nejen trvalky a balkónové rostliny, ale také okrasné dřeviny. Kromě toho je třeba pravidelně odstraňovat odkvetlé výhony květin. Okrasné dřeviny tvarujeme letním řezem, u některých druhů můžeme začít s jejich množením řízkováním. Je také třeba věnovat zvýšenou péči růžím, které pravidelně přihnojujeme vícesložkovým hnojivem a u růží k řezu vyštipujeme postranní poupata.

Jak na plevel

Už na začátku je třeba si přiznat, že boj s plevelem, který se objevuje jak v okrasné a užitkové zahradě, tak i v trávnících, je především dlouhý a nerovný, protože plevele je někdy až příliš. Vznik a tvorbu určitých druhů plevelů ovlivňuje jak podnebí, tak i kvalita půdy, která se může v různých oblastech lišit. A jak proti plevelům účinně bojovat?

Plevel nejenže nepůsobí v okrasné zahradě nijak dekorativně, ale utlačuje rostliny a zeleninu. Ochuzuje je o světlo, vláhu a živiny. Kromě toho je hostitelem chorob a škůdců, co se mohou snadno přenést na okrasné rostliny. Plevele známe jednoleté a víceleté. Mezi jednoleté patří například mléč zelinný, starček obecný, řeřišnice, kokoška pastuší tobolka. Jednoleté druhy se velice snadno množí semeny a je tedy dobré je vytrhnout dříve, než stačí vysemenit. Víceletými druhy se rozumí třeba pampeliška, kopřiva, pýr, pcháč, svlačec a jiné. Tyto plevele se šíří plošně a postupně. Boj s nimi je tedy mnohdy zdlouhavý a únavný.

Nejlevnější prostředek proti plevelům

Je nutné přiznat, že nejúčinnějším, nejekologičtějším a nejlevnějším prostředkem proti plevelům je včasné vypletí. Pro pletí platí jednoduché pravidlo, nenechat plevelu uzrát semena a nedat mu příležitost k vyklíčení. Pokud se tak přece jen stane, určitě takový plevel nedávejte do kompostu, ale spalte jej. Záhony okopáváme velkou nebo malou motyčkou, na větší plochy si můžeme zapůjčit nebo pořídit ruční plečku. Vyplatí se mít po ruce kvalitní nářadí – motyčku nebo rýček. Důležité je, aby se nářadí v tvrdé půdě neprohnulo a mělo ostrou špičku, aby bylo možné kořen či oddenek z půdy odstranit celý. Jinak nemá pletí žádný efekt.

 

Od června sklízíme lahodné plody třešní a jahod. Koncem měsíce začíná sklizeň červeného, černého a bílého rybízu, malin, ostružin a angreštu. Pochutnat si můžeme nejen na čerstvých plodech, ale můžeme je zpracovat i do koláčů, zavařenin a kompotů. Pravidelně kontrolujeme, zda ovocné dřeviny nejsou napadené škůdci. Pokud ano, je vždy třeba včas zasáhnout. V červnu provádíme letní řez jádrovin, kromě toho je však také pohnojíme dusíkatými hnojivy.

 • Pravidelně probíráme malé plody ovocných dřevin (jabloní a hrušní).
 • Je nejvyšší čas prosvětlit letním řezem broskvoně, hrušně a jabloně. Letním řezem podpoříme plodnost tím, že snížíme listovou plochu a tak omezíme fotosyntézu (u drobného ovoce to však nemá příliš velký význam). Letním řezem odstraňujeme letorosty, tzn. jednoleté nezdřevnatělé výhony, které v tomto období vyrostly.
 • Pro bohatý vývin plodů pravidelně zavlažujeme jahodník.
 • Švestky a jabloně ošetřujeme proti červivosti, kterou způsobuje obaleč.
 • Před květem a po odkvětu pohnojíme vinnou révu.
 • V tomto období mají ovocné dřeviny vysoké nároky na zálivku. Pokud není půda zavlažena srážkami, pravidelně ovocné dřeviny zaléváme. Podpoříme tím úrodu.
 • Jádroviny přihnojujeme dusíkatými hnojivy.
 • Meruňkám dopřejeme bohatou zálivku, červen je stěžejním obdobím pro násadu květů v příštím roce.
 • Meruňky hnojíme rohovinovou moučkou nebo kompostem.
 • Je třeba ohlídat úrodu ovoce a plašit ptáky, kteří si z korun stromů a keřů vytvořili vlastní jídelnu. Jsou velmi chytří.

Pokračujeme s výsevem zeleniny

Červen je v zeleninové zahradě nejen obdobím sklizně. Můžeme stále pokračovat s výsevem zeleniny jak na záhon, tak do truhlíků nebo květináčů. Tak si můžeme dopřávat porci vitamínů z vlastní sklizně, i když nejsme majiteli zahrady, nýbrž pouze balkonu nebo terasy. Záhony se zeleninou je třeba pravidelně okopávat, zbavovat plevelů, zalévat a hnojit. Pojďme se informovat, jaké druhy zeleniny je možné v červnu vysévat.

 • Vysazujeme a pravidelně vyštipujeme tyčková rajčata.
 • Vysazujeme kadeřavou kapustu, kedlubny, pozdní zelí.
 • Na začátku kvetení přihnojíme ledkem papriku.
 • Červen je obdobím silného růstu, proto bychom neměli podceňovat zálivku. Záhony zaléváme pravidelně. Nedostatečná zálivka může způsobit snížení úrody a špatnou kvalitu zeleniny.
 • Vyséváme semena brokolice, na přelomu července a srpna je pak sázíme do sponu.
 • V první polovině června sázíme růžičkovou kapustu, do podzimu dobře doroste.
 • Sbíráme a sušíme bylinky, například oregano, majoránku, mátu, šalvěj, libeček, rozmarýn nebo tymián. Pro sušení se příliš nehodí kopr, fenykl a pažitka, které je vhodnější zmrazit.
 • Pokud pro výsev nebo výsadbu zeleniny nemáme k dispozici záhon, můžeme některé druhy pěstovat v květináči nebo truhlíku na balkóně či terase. Ideální jsou pro tento účel bylinky, rajčata, papriky a popínavé fazole. Vhodná je i ředkvička, která má krátkou dobu vegetačního období. Zelenina je navíc také dekorativní, když je obalena květy a barevnými plody. Navíc není vlastnoručně vypěstovaných vitamínů nikdy dost.
 • V teplejších oblastech je v červnu možné na záhon vysévat okurky nakládačky.
 • Do poloviny června vyséváme cibuli sazečku, v teplejších oblastech kukuřici cukrovou.
 • Na začátku června vyséváme hrášek, do konce června mrkev karotku.
 • Do 21. června sklízíme řapíky rebarbory. Po tomto datu jsou už řapíky příliš kyselé.
 • Během vegetace záhony pravidelně okopáváme a zbavujeme plevelů.

Trávník sečeme a přihnojujeme

V červnu trávník pravidelně sečeme a po posekání přihnojujeme – aplikujeme 25% roční dávky hnojiva. Za horkých dní jej zavlažujeme. V červnu je ještě možný poslední osev travním semenem a likvidace dvouděložního plevele herbicidy Lontrel, Trastan nebo Starane. V tomto období se velmi dobře ujímají trávníkové koberce, pokud jim zajistíme dostatečnou zálivku.