Zavolejte nám...

0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Rady a tipy
13.08.2007
Bylinky
Pro úspěšné pěstování bylinek je velmi důležitý jejich včasný výsev a předpěstování. S příchodem prvního jarního měsíce je ten správný čas k výsevu. P... číst celé
13.08.2007
Zahradní obrubníky
Zahradní obrubníky využijete k oddělení travnatých, zpevněných, okrasných aj. ploch. Tyto betonové obrubníky lze nejlépe využít jako podhrabovou (podp... číst celé
05.04.2017
Vitality komplex
Vitality komplex je jedinečný urychlovač hnojení. Jaké jsou jeho výhody? + Obsahuje růstové enzymy. Rostliny po něm rostou téměř před očima. + Ury... číst celé
Zobrazit všechny články

DUBEN

Dubnové práce jsou v plném proudu jak v okrasné, tak i v užitkové zahradě. Začínáme se věnovat setí, výsadbě a přesazování. Kromě toho, je třeba věnovat intenzivní péči i trávníku, aby se opět zazelenal po zimě.

Řežeme růže a dřeviny

V dubnu již obvykle zahrada hýří barvami pestrých cibulovin, petrklíčů a některých druhů dvouletek. Klidového období dokončují i dřeviny, které je nutné řezat a tvarovat. Nezapomeňte na výsadbu trvalek, hlíznatých a cibulnatých rostlin, ani na vysévání otužilých letniček

Řežeme a vysazujeme ovocné stromy

V dubnu dokončujeme řez a výsadbu ovocných stromů a keřů. Předpěstováváme také melouny, které přijdou na zahradu až v 2. polovině května. Pokračujeme ve vysazování maliníků bez kořenového balu, prořezáváme peckoviny a bujně rostoucí jádroviny. Dokončujeme i předjarní postřik broskvoní proti kadeřavosti listů a musíme ošetřit ovocné stromy napadené padlím jabloňovým. Aplikujeme postřiky následujícími přípravky: Sulikol K, Rubigan 12 EC a jinými.

Vyséváme a vysazujeme předpěstovanou sadbu

Díky předpěstování se už brzy dočkáme první sklizně. Vysazujeme cibulky, okurky, rajčata, papriku, dýně a cukety, které přijdou na záhon v druhé polovině května. Přímo na záhon už vyséváme špenát, hrách, mák, kořenovou zeleninu a červenou řepu. Do studeného pařeniště nebo přímo na venkovní záhon sejeme letní salát, kedlubny, zimní pór, růžičkovou kapustu a zelí. A vypěstovat si můžeme i vlastní bylinky. Daří se jim jak na okenních parapetech, tak v interiéru a na záhonech. Na slunném stanovišti se daří majoránce, šalvěji, dobromyslu, rozmarýnu, bazalce a tymiánu, vpažitce, petrželi, mátě a kerblíku. Tyto bylinky však vyžadují vyšší zálivku. Citlivější na pěstování je bazalka, proto je ideální ji vypěstovat v interiéru. Máme tak nad ní i lepší dohled. Semena jednoletých druhů vyséváme na jaře přímo na záhon (nebo do nádob) a dvouletých na podzim, aby do jara stačily zakořenit.

Ochrana zahradních rostlin

Přípravky na ochranu zahradních rostlin lze jednoduše rozdělit na přípravky proti houbovým chorobám a přípravky proti škůdcům.

Přípravky proti houbovým chorobám, zvané také fungicidy, bývají vyráběny na bázi síry nebo mědi. Sirnaté prostředky jsou obvykle levnější, protože jsou málo hygienicky závadné. Obvykle se používají proti kadeřavosti broskvoní nebo k moření česneku proti háďátku. Měďnaté přípravky jsou již o něco dražší, zato nejsou příliš hygienicky závadné. Oblíbeným přípravkem na bázi mědi je např. Kuprikol, který zaručuje okamžitý účinek v poměrně krátké ochranné lhůtě. To znamená, že po jeho ošetření můžete konzumovat zeleninu již za pár dní. Používá se na ochranu vinné révy, rajčat, okurek atd. Organické přípravky se používají zejména proti skvrnitosti listů, strupovitostí plodů a plísňovým chorobám. Přípravky Delan 750 SC, Dithane DG, Dithane M 45, Novozir a Syllit se používají proti strupovitosti ovocných plodů, skvrnitostí listů a u broskví proti kadeřavosti listů. Proti padlí je účinný Fundazol 50 WP, Bayleton 25 WP, Karathane LC atd. Na bázi olejů a absolutně hygienicky nezávadné jsou přípravky Biool a Bioton, které se používají v boji proti padlí. Přípravky při léčení plísně u rajčat se používá Curzate K, Aliette, Ridomil Gold MT 68 WP.

Přípravky proti škůdcům
Škůdce hubíme obvykle přípravky zvanými insekticidy. Proti mšicím jsou účinné přípravky Mospilan 20 SP, Aztec 140 EW, Pirimor 25 WG. Na hubení svilušek je účinný přípravek Omite 30 WP, Neudosan, Talstar 10 EC. Na červce zabírá nejlépe Applaud 25 WP, Mospilan 20 SD, na molice Biool, Mospilan 20 SP, Talstar 10 EC. Na hubení nejrůznějších housenek motýlů, které okusují okrasné a ovocné rostliny, použijeme Biobit nebo Dipel.

Při aplikací přípravků je důležité dodržet několik pravidel:
- nepracovat za ostrého slunce;
- nepracovat za silného větru;
- přípravky neaplikujeme před deštěm;
- postřiky je třeba opakovat cca po 10 dnech až do nápravy stavu.

Trávník po zimě

Již koncem února je třeba trávník zkontrolovat, jaké škody na něm zima zanechala. V první řadě je třeba co nejdříve z trávníku odstranit zbytky sněhu, a to rozhozením po zbývající ploše. Pokud to neuděláme včas a přijdou vyšší teploty, hrozí trávníku plíseň sněžná. Jakmile pak trávník vyschne, je třeba posbírat spadané větve a větvičky a také odstranit listí, aby mohl volně dýchat, dále je třeba trávník provzdušnit, nejlépe vertikutátorem nebo hráběmi a řídká místa dosít travním osivem.

Prvními pracemi (s nimi začínáme), je čištění a provzdušnění hráběmi. Proč si však práci neulehčit, když je na trhu spousta pomocníků, kteří vám od náročné práce uleví. Řeč je o provzdušňovačích a vertikutátorech, jejichž pomocí dosáhneme dokonalého vzhledu svého trávníku. Vertikutátor čistí půdu od nečistot a posekané trávy pomocí ocelových nožů, které se zařezávají do země až do hloubky cca 1 – 2 mm. Kromě toho odstraňuje mech, staré plsti a odumřelou trávu. Navíc povrch půdy kypří a ta lépe přijímá závláhu, živiny a vzduch. Vertikutaci provádíme 2x ročně, na jaře a na konci léta.

Po pročištění trávníku následuje jeho posekání, se kterým začneme, jakmile trávník trochu povyroste. Nastartujeme tím jeho produkci a podpoříme odnožování. Poté následuje dosévání trávníku v místech, kde je řídký. S jarem začínáme s přihnojováním, za které se vám trávník skutečně odvděčí. Výživa trávníku ovlivňuje nejen jeho vzhled a barvu, ale podporuje i zakořeňování. Doporučená dávka je okolo 4 – 6 kg/ar. Druh hnojiva je závislý na individuálních zkušenostech. Růst a regeneraci trávníku podporuje dusík, zatímco fosfor je dobrý pro zakořeňování. Pro hnojení je dobré si pořídit dávkovač hnojiva, sypací vozík nebo rozmetadlo. Vyhneme se tak přehnojení trávníku.

Hnojiva s fosforem jsou vhodná zejména při osívání či dosevu travní směsi. Draslík zase podporuje odolnost trav vůči vymrzání a chorobám, proto taková hnojiva aplikujeme zejména na podzim, pro lepší přezimování trávníku. Pro tvorbu chlorofylu (neboli zeleného barviva) je důležitý hořčík. Pro trávníky jsou ideální hnojiva s pozvolným uvolňováním živin a s obsahem zmíněných prvků. Hnojivo obvykle aplikujeme 4 – 5x ročně. Obecně platí, že je lépe používat dlouhodobě působící hnojiva. Jsou dražší, ale odmění nás kvalitou.

V létě je za horkých dní dobré trávníku zajistit závlahu, jinak postupně začne vysychat a žloutnout. Nejlépe je investovat do automatické závlahy, zařídí rovnoměrné a potřebné množství vody, a to i v době, kdy nejste doma.UŽITEČNÉ INFORMACE

Rozvážíme

!Akce!

PROVOZOVNA

Dobratice 386

739 51 Dobratice

Otevírací doba:

Po-Pá: 8.00 - 16.00 hod.

So:       8.00 - 12.00 hod.

RYCHLÝ KONTAKT
+420 774 460 988
© 2019 NOVÁ ZAHRADA, všechna práva vyhrazena
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.