- Štítky blogu
- Úvod
- BLOG
- Dům a zahrada
- Kompostujeme
Kompostujeme
K dosažení kvalitního kompostu Vám jistě pomůže náš betonový kompostér, který si snadno sami sestavíte.
Sestavená sada má půdorysný rozměr 120x120 cm, avšak doporučujeme ponechat na každou stranu alespoň 80 cm pro pohodlné používaní. Umístění by mělo být ideálně v polostínu na suchém podloží a alespoň z jedné strany chráněno před přímým větrem.
Na vybraném místě zplanýrujeme povrchovou vrstvu v pásu ve tvaru čtverce o straně 130 cm a šíři 25 cm. Tento pás by měl být vodorovný. Vykopaný materiál nahromadíme ve středu čtverce. Pod kompostér se nedává žádná podložka.
Umístíme 2 spodní dílce KS a následně srubovým způsobem pokládáme dílce KP (šikminou vně) na požadovanou výšku. Celý kompostér uzavřeme 2 dílci KH.
Základní pravidla kompostování:
Čerstvý vzduch - proto nikdy kompost nepřikrývejte, a to ani v zimě. Vysycháním krajních vrstev v místě spár je přirozené a ničemu nebrání. Pokud by však byl kompostovaný materiál extrémně suchý, je nutné jej zalít vodou a překrýt vrstvou částečně propustného materiálu jako je např. sláma nebo čerstvě posekaná tráva, případně surový kompost, který se vysypal šikminami ven.
Teplo - si půdní organismy vyrobí samy, pomůžeme jim však tím, že nevhazujeme odpady nestravitelné a recyklovatelné jako je např. papír nebo karton. Tyto by sloužily maximálně jako úkryt slimáků. Proces kompostování lze urychlit použitím tzv. starteru například fy SUBIO Oxy-Gen-Ator, stejnou práci však udělá i použití pár lopat již napůl zralého kompostu.
Vlhkost - při silném promočení nastává v kompostu nedostatek kyslíku a kompost napadnou hnilobné bakterie, při přílišném vysychání se rozkladné organismy stěhují za vlhkostí do nižších partií. Pokud však vkládaný odpad má přirozené složení, jako je vyvážený poměr čerstvě posekané trávy, měkké odřezky rostlin a jiný běžný zahradní a kuchyňský odpad, bude kompostér fungovat bezstarostně. Pokud však zahltíme kompostér odpady jako je suché listí, stonky a dřevní odpad, piliny, textilie nebo papír, proces kompostování neproběhne nebo bude trvat extrémně dlouho.
Kdy je kompost zralý:
Zhruba po 6-12 měsících začne ze šikmin vypadávat surový kompost, který sbíráme lopatou a použijeme do záhonů a podobně, neboť je vysoce bohatý na živiny a půdní organismy, případně je vhodíme zpět na vrch jako krycí vrstvu. Delší ponechání v kompostéru způsobí mineralizaci a surový kompost se bude měnit v jemnou půdu, vhodnou pro výsev a opravu trávníků. Běžnému uživateli stačí kompostér 3/4m3 na zahradu o velikosti 1500m2 s tím, že jej bude vybírat cca 1 x za 5 let.