Leden je měsícem, kdy si od prací na zahradě odpočineme, máme prostor přemýšlet, kde je třeba co upravit a doladit. Máme čas dostatečně promyslet výsadbu rostlin a dřevin, popřípadě založení jezírka a vše nastudovat v odborné literatuře nebo kontaktovat odborníka.
Leden je obdobím, kdy pečlivě přemýšlíme, čím zjara osejeme záhony. Kontrolujeme stav semen z minulého roku, případně nová semena dokupujeme. Pokud to počasí dovolí, můžeme venkovní záhony, skleník a pařeniště čistit a začít s rytím.
- pokud pěstujeme mrazuvzdornou zeleninu, můžeme ji postupně sklízet. Jde především o kadeřavou a růžičkovou kapustu a pór
- od ledna do února můžeme vysévat hlávkový salát na rychlení
- na konci měsíce můžeme vysévat do vytápěných skleníků ředkvičky a mrkev
Naplánujte osetí záhonů včas
Při plánování jarního osetí záhonů je třeba respektovat, zda se jednotlivé druhy snášejí či nikoliv. Jde jednoduše o to, že výsadba nebo osetí vedle sebe jednotlivých druhů rostlin, které se navzájem nesnášejí může vést k tomu, že jedna druhou ovlivňují v růstu. Zatímco rajčata se snáší s mrkví, ředkvičkou, kedlubnou a celerem, nesnáší se naopak s okurkami, hrachem a bramborami. Okurky nesnáší kromě zmiňovaných rajčat i ředkvičky a brambory. Salátu se nedaří vedle petržele a celeru, špenátu vedle okurek, řepy, česneku a cibule. Mrkev je naprosto nenáročná a nevadí jí žádný soused. Česnek nesázejte vedle košťálovin, fazolí a hrachu, cibuli vedle kapusty, rebarbory, fazolí a hrachu. Z ovoce vedle sebe jahody nesnesou okurky, brambory a kapustu.