- Úvod
- Kompostéry a pařeniště
- Betonový komunitní kompostér, 2,5x2,5x1 m, šedý
Betonový komunitní kompostér, 2,5x2,5x1 m, šedý

- Kompletní specifikace
- Komentáře 0
- Betonový komunitní kompostér, 2,5x2,5x1 m, šedý12 112,00 CZK10 009,92 CZK bez DPH
Betonový komunitní kompostér má užitný objem 5m3. Sloupek osazen 2x závitovou vložkou M10 pro uchycení závěsů branky.
Dvoudílná branka: palubky tl. 22mm PD, včetně kování.
Palubky jsou opatřeny 2x penetračním nátěrem a 2x lazurovacím lakem.
Cena: 1150,- Kč vč DPH.
Branka není součástí kompostéru.
Proč kompostovat v kompostérech
Kompostéry urychlí proces kompostování. Vytvářením kompostu navíc uspoříme na svozu domovních odpadů (kompostem projde až 30% kuchyňských odpadů) a navíc zužitkujeme také odpad ze zahrady. Vyrobeným kompostem získáme vynikající zdroj živin a organických látek. Doporučujeme každým rokem přidávat vrstvu hlíny.
Kompostéry umisťujeme do polostínu a na rovnou plochu, ovšem nikoli na dlažbu či jiný zpevněný podklad, ale přímo na půdu zahrady či trávník. Zajistíte tak přístup organismů, které pomáhají při rozkladu organických materiálů. Vybíráme takové místo, kde nás bude kompostér co nejméně rušit a přitom k němu budeme mít snadný přístup.
Co se hodí ke kompostování: ovocné a zeleninové odpady, kávové a čajové zbytky, novinový papír (pouze bez barevného tisku), papírové ručníky, mléčné produkty, posekaná tráva, listí, drnové řezy, větvičky, třísky, piliny, hobliny, kůra, trus hospodářských zvířat, popel ze dřeva, skořápky z ořechů, slupky z cibule, zbytky pažitky, vaječné skořápky, ostříhané zbytky živého plotu..
Co se nehodí ke kompostování: kosti, odřezky masa, tuky, chemicky ošetřené materiály, rostliny napadené chorobami, slupky z tropického ovoce, pecky, popel z uhlí, cigaret, časopisy, oddenková plevel, plasty, kovy, sklo, kameny..
Využití kompostu
Na jaře po řádném vyčištění trávníku kompost v malé vrstvičce rozhodíme po celé zatravněné ploše. Kompost přidáváme k ovocným stromkům a keřům či rostlinám drobného ovoce, jako jsou maliny, ostružiny, jahodník, rybíz,... Půdu tak nadlehčíme a kořeny budou lépe přijímat dešťovou vodu a živiny. Kompost využijeme i při jarním přesazování přenosných balkonových rostlin smísený s půdou v poměru 1:1. Získáme tak substrát, který běžně nakupujeme v pytlích. U menších nádob poměr půdy mírně zvýšíme. Kompost přidáváme i k trvalkám, aby rostliny mohly čerpat cenné živiny celou sezónu. Kompost pomůže také při zakládání pařeniště, ve skleníku, při pěstování vinné révy, zeleniny, brambor. Dodáváme jím do půdy humus, organické látky a půdní mikroorganismy.